Mattbolaget på framkant


Mitt i textilmeckat Borås ligger Mattbolaget.

Vi är en framstående mattgrossist som startades på 60-talet.

Med marknadens bästa priser och ett utbud som täcker in allt man kan tänkas behöva av mattor i ett hem är vi ständigt på tårna för att förnya och bredda vårt sortiment.

Vi är lyhörda för våra kunder och samarbetar endast med de bästa fabrikerna i Europa och övriga världen. Det är oerhört viktigt för oss att alla våra leverantörer uppfyller samtliga certifieringar som krävs.  

Vårt primära mål är att tillfredsställa alla kunders önskemål och att vara nytänkande och orädda.

Vi är bäst på mattor!

Kontakta oss

Mattbolaget I Borås AB
Maskingatan 4
504 62 Borås

Telefon +46 33 10 85 05
Fax +46 33 10 27 05

Org.nr: 556459-5162
VATnr: SE556459516201


Personal


Nisse Granfors

Nisse Granfors

Lager

033-108505
Direkt: 033-770 97 69

Anders Sjölund

Anders Sjölund

Kontor/Lager

033-108505
Direkt: 033-770 97 66

Gunnar Blomberg

Gunnar Blomberg

Säljare

0707346440 gunnar@mattbolaget.se

Jukka Paaso

Jukka Paaso

Försäljningschef

033-108505
+(46) 704 18 50 90
Direkt: 033-770 97 61 jukka@mattbolaget.se

Oscar Persson

Oscar Persson

Lager

033-108505
Direkt: 033-770 97 62

Oguz Göker

Oguz Göker

Lager

033-108505
Direkt: 033-770 97 73

Lena Malmsten

Lena Malmsten

Kontor/Ekonomi

033-108505
Direkt: 033-770 97 63 lena@mattbolaget.se

Mikael Falck

Mikael Falck

VD, ägare

033-108505
+46 703 557701
Direkt: 033-770 97 68 mikael@mattbolaget.se

Anna Johnsson

Anna Johnsson

Säljare och inköp

033-108505
+(46) 708-16 27 70
Direkt: 033-770 97 72 anna@mattbolaget.se

Pauline Hansson

Pauline Hansson

Kontor och inköp

033-108505
+(46) 707-54 05 51
Direkt: 033-770 97 71 pauline@mattbolaget.se

Björn Lindstedt

Björn Lindstedt

Lager och dataansvarig

033-108505
Direkt: 033-770 97 64 bjorn@mattbolaget.se

Stefan Norgren

Stefan Norgren

Lageransvarig

033-108505
Direkt: 033-770 97 65